Vi som jobbar här på Grundet bor på öar i närheten. Under sommarveckorna då matserveringen har öppet tar vi in lite mer personal, en del bor långt-bort-i-stan.
Oftast när man jobbar här bor man kvar, vi huserar på övervåningen av Sjöstugan. Arbetet kan ibland vara slitigt då det är ett trångt litet kök som det blir väldigt varmt i när det är sådant väder. Vi bor och arbetar i hop och då gäller det att man gillar varandra och det gör vi!!
I bland händer det att folk lämnar dricks, tack så mycket, för de pengarna gör vi personalresor. Då får vi rå om varandra ännu mer och hinner umgås och ha trevligt! Vår senaste resa gick till Budapest, efter tips från en gäst. Vi har drömt om allt ifrån Maldiverna till Kurrekurreduttön… Det närmaste vi har kommit var Rhodos efter tre års sparande, vi har också varit i Helsingfors och lite kortare utflykter till Ornö krog eller roliga föreställningar bla på Cirkus i Stockholm(Tack Tine!)




.

